גרורות לכבד ממקור המעי הגס

גרורות לכבד ממקור המעי הגס

סרטן המעי הגס הוא הסרטן השני בשכיחותו בישראל. כמחצית מהחולים הגרורתיים בסרטן המעי הגס יסבלו גם מגרורות בכבד.

 

המעי הגס – תפקידו

המעי הגס הוא החלק האחרון של מערכת העיכול, והוא מורכב מרקמות שאמורות להבטיח ספיגה יעילה של מים ומינרלים אל תוך הגוף ופינוי הפסולת שנותרה. את פינוי הפסולת מעבירה מערכת מורכבת של כלי דם לניקוי בכבד. גידולים סרטניים במעי הגס משתמשים במערכת זו, ואם הם שולחים גרורות, הן ימצאו לרוב בכבד. מנקודה זו הן ימשיכו לגדול ולייצר בכבד גידולים נוספים, שיוכלו גם הם לשלוח גרורות ולהחמיר את המחלה.

דרכי טיפול בחולים עם מחלה גרורתית לכבד ממקור המעי הגס

ניתוח להסרה של הגרורות הוא הטיפול אשר נותן סיכוי לריפוי או הישרדות ארוכת טווח, בחולים בהם ניתן להסיר את הגרורות בצורה מלאה. בחולים בהם לא ניתן לבצע כריתה שלמה של הגרורות הטיפול העיקרי האו כמותרפיה. בחלק מהמקרים, הטיפול הכמותרפי יכול להקטין את הגרורות ולאפשר ניתוח גם במחלה אשר בזמן האבחנה אינה נתיחה.

בשנים האחרונות חלו התפתחויות משמעותיות בדרכי הטיפול האפשריות בחולים שסובלים ממחלה גרורתית לכבד ממקור המעי הגס.ראשית, הטכניקה הכירורגית השתכללה, וכיום ישנו שיפור משמעותי ביכולת לבצע כריתת כבד נרחבת מאוד במידה וזו נדרשת. בנוסף, השילוב של אמצעי הדמיה מדוייקים, ושימוש בסונר תוך ניתוחי מאפשר ניתוחים קטנים יותר אשר מטרתם לשמר כמה שיותר מרקמת הכבד, תוך כריתה שלימה של מספר גדול של גרורות. חלק המהקרים מתאימים לניתוח בגישה זעיר-פולשנים, גישה אשר מקילה ומאיצה את הליך ההתאוששות מהניתוח. בנוסף, ניתן לשלב בניתוח, או בנפרד מהניתוח צריבה (microwave ablation) של גרורות על ידי חימום עם מחט ומיכשור ייעודי.

בנוסף, חל שיפור משמעותי באיכות בדיקות ההדמיה (CT, PET-CT, MRI), דבר המאפשר לגלות ולמפות גרורות בכבד ומחוץ לכבד.

כמו כן, הוכנסו לשימוש אונקולוגי תכשירים חדשים והופעלו פרוטוקולים טיפוליים חדשניים. הטיפול כולל תרופות מסוג כמותרפיה, תרופות ביולוגיות, ותרופות המבוססות על שיפעול מערכת החיסון (אימונותרפיה). עיבוד מולקולרי מתקדם של הגידול עוזר בבחירת הפרוטוקול המתאים ביותר על יד האונקולוג.

שינויים אלו הביאו להגדלת האפשרויות הטיפוליות, שמבוססות על ניתוח, וכן לטיפולים אחרים במצבים שהוגדרו ע"י הצוות המטפל 'לא נתיחים'.

התקדמות זו מאפשרת לבנות תוכנית טיפול אישית שמשלבת אלמנטים כירורגיים ואונקולוגיים, אשר מתאימה למטופל הספציפי בהתאם למצבו הרפואי והגופני.

במרכז איתן, ישנו צוות מומחים רב-תחומי, כולל רופאים מתחומי הכירורגיה והאונקולוגיה, אשר מבצע את הבדיקות והאבחנות הנדרשות ומתאים למטופל את תוכנית הטיפול הטובה ביותר עבורו, בהתאם לנתוניו ומצבו, והכל תוך שימוש בטכנולוגיה חדישה ומתקדמת וטיפול מותאם ע"י מומחים מהשורה הראשונה בארץ.