סרטן לבלב סיכויי החלמה

סרטן לבלב סיכויי החלמה

סרטן הלבלב הוא סוג סרטן המאובחן לעיתים קרובות בשלב מתקדם של המחלה, שלב בו לרוב סיכויי ההישרדות נמוכים יותר. במידה והסרטן מתגלה טרם התפשטותו, ניתן לבצע ניתוח להסרת הגידול וסיכויי ההישרדות גבוהים יותר. ישנם גורמים רבים שמשפיעים על ההישרדות במחלה ולא ניתן להגיד בדיוק כמה זמן כל מטופל יחיה.

מרביתם (90%) של סרטני הלבלב מקורם בתאי לבלב שמייצרים מיצי עיכול של הלבלב, כמו למשל סרטן לבלב הנפוץ ביותר מסוג אדנוקרצינומה. סוג נוסף של סרטן לבלב הוא סרטן מסוג סרטן אנדוקריני בלבלב, להם בדרך כלל סיכויי הישרדות טובים יותר. חשוב לזכור שגיל ובריאות כללית גם הם גורמים משמעותיים המשפיעים על הסיכון לתמותה באופן כללי, כך שסרטן שהתגלה בגיל צעיר ובקרב אנשים בריאים יותר, לרוב משפר את סיכויי ההישרדות.

במאמר זה יצויינו נתונים סטטיסטים אודות סיכויי ההישרדות של המחלה על בסיס מחקרים שבוצעו על קבוצות גדולות של אנשים במדינות שונות בעולם. עם זאת, חשוב לזכור כי כל מקרה לגופו וסיכויי ההישרדות משתנים מאדם לאדם וממחלה למחלה. בנוסף, המונחים שישמשו במאמר זה לתאר הישרדות כמו שנת הישרדות, 3 שנות הישרדות ו-5 שנות הישרדות אינם אומרים כי הקורא הסובל מסרטן הלבלב באופן אישי צפוי לשרוד רק את אותה תקופת זמן. לא מעט אנשים מנצחים את הסטטיסטיקה וחיים שנים רבות מעבר לשנות ההישרדות הצפויות להם.

החלמה ללא קשר למצב המחלה

סרטן לבלב מתגלה כאמור בגיל מאוחר ובשלב מתקדם, ולכן לרוב קשור לסיכויי הישרדות נמוכים באופן כללי. לפי מחקר שנעשה בנושא, כ-25% שורדים את השנה הראשונה לאחר האבחון, ו-5% שורדים את 5 השנים הראשונות.

הישרדות לפי התקדמות המחלה

מחקר גדול שבוצע לפני כעשור ב-7 מדינות שונות ברחבי העולם בחן את ההישרדות מסרטן הלבלב. המחקר חילק את הנבדקים לפי מידת התפשטות המחלה וחילק את המטופלים ל-3 קבוצות – סרטן מקומי, סרטן שהתפשט מקומית בלבד (באזור הלבלב) וסרטן שהתפשט לאיברים מרוחקים בגוף.

המחקר הראה כי במקרים של סרטן מקומי, שאינו התפשט כלל לרקמות מסביב או לאזורים מרוחקים בגוף, סיכוי ההישרדות לשנה הראשונה לאחר גילוי המחלה הם 55%, ולאחר כ-3 שנים מהאבחון עמדו על כ-25%. במידה וההתפשטות אזורית, 50% שורדים את השנה הראשונה ו-15% את 3 השנים הראשונות. במקרים בהם הסרטן מפושט לאזורים מרוחקים בגוף, סיכויי הישרדות נמוכים יותר, כש-10% שורדים את השנה הראשונה ו-1% שורדים את 3 השנים שלאחר האבחנה.

הישרדות עם גידולים אנדוקריניים בלבלב

גידולים אנדוקריניים בלבלב הם סוג נדיר של סרטן הלבלב, המכונים לעיתים גם גידולים נוירואנדוקרינים. לפי מחקר שנעשה בבריטניה, סיכויי ההישרדות לאחר כשנה מגילוי הסרטן עומד על כ-80% ולפי מחקר אחר אירופאי סיכויי ההישרדות לאחר 5 שנים עומד על כ-40%.